Jdi na obsah Jdi na menu
 


1.CO JE TO ORIENTAČNÍ BĚH

7. 6. 2009

Obrazek   " Je to nákaza, bacil, který napadá člověka
a nutí ho běhat po lese a za pomoci mapy a busoly si hledat  cestu od kontroly ke kontrole v neznámém lese.
"

Je to tedy sport, jehož podstatou je spojení běhu a orientace.Na začátku závodu dostane závodník mapu, na které jsou zakresleny kontrolní stanoviště - kontroly. . Závodník musí tyto kontroly podle mapy a za pomoci busoly vyhledat v neznámém lese a oběhnout ve stanoveném pořadí  a v co možná nejkratším čase.

Obrazek

 

Start - místo, kde si závodník vyzvedne mapu.

Očíslované kontroly - místa, která musí závodník v lese vyhledat ( ve stejném pořadí - to znamená od čísla 1,2,...7).

Cíl - místo, kam musí závodník doběhnout a kde se mu přestává měřit závodní čas.

 Kontrola je v lese označena pomocí červeno-bílého lampionu, dále obsahuje číselný kód,  razicí kleště a snímací zařízení pro čip.

ObrazekCestu mezi kontrolami volíte sami dle vlastního uvážení za pomoci mapy a busoly.

Pokud některou kontrolu nenajdete, jste diskvalifikovaní - jako byste závod vůbec neběželi.

    Orientační běh je závod jednotlivců, do lesObrazeka vybíháte sami a sami si musíte umět s tratí poradit. Proto vám orientační běh umožňuje:

  • vydatný pohyb na čerstvém lesním vzduchu
  • neustálé napětí, dobrodružství
  • učí získat návyky, které uplatníte i v běžném životě - samostatnost, umět se rychle a správně rozhodovat
    v náročných situacích, získat sebedůvěru

 
    V lese bez diváků vás nic nenutí jít až na hranici svých sil. Sami si volíte tempo a není důležité, zda závod pojmete jako procházku nebo závod s časem. a soupeři.

Závodů se může zúčastnit každý, závodníci jsou podle věku a pohlaví rozděleni do závodních kategorií - každá kategorie má svoji vlastní trať.

Závodí se v kategorii HDR (děti v doprovodu rodičů), HD10N (hoši, dívky do desti roků po fáborkách), 10, 12, 14, 16, 18, 20, 21, 35, 55 a více let. Délka tratí u různých kategorií je rozdílná, žactvo 2-4km, dorost 4 - 8 km, ženy 6 - 8 km, muži 8 - 15 km. Tratě jsou rozdílné i počtem kontrol .

     Jedinečnou stránkou orientačního sportu je jeho velká pestrost. Každý závod je jiný, běží        se pokaždé v jiném terénu a na jiné trati, která je až do okamžiku startu tajná - až
po vyběhnutí ze startu obdržíte teprve mapu se zakreslenou tratí, kterou musíte absolvovat. 

    Závody probíhají o víkendech od jara do podzimu, v období letních prázdnin můžete absolvovat i závody vícedenní spojené s kempováním, vycházkami do okolí a příjemně strávenou dovolenou. Závodí se za každého počasí, takže se musíte umět poprat i s podzimními plískanicemi....

Orientační běh má mnoho podob: pěší OB, lyžařský OB, na horských kolebh (MTBO),
pro vozíčkáře (Trial).

 Obrazek

  

Obrazek

 

Jsi-li výjimečně pohybově nadaný,  staň se olympionikem. Jsi-li mentální génius, staň se profesionálním šachistou. Jsi-li průměrný člověk, jakým se sama cítím, můžeš být úspěšným orientačním běžcem.“ Sarlota Monspart (mistryně světa 1972)